Jak posługiwać się pilnikiem?

Manicure stanie się łatwiejszy, jeśli nauczysz się odpowiednio posługiwać pilnikiem. Jak najlepiej trzymać narzędzie? Tutaj znajdziesz kilka wskazówek. Kciukiem możesz kontrolować siłę docisku. Najlepiej, aby podczas pracy kciuk znajdował się na pilniku. Dzięki temu możesz wywierać nacisk na płytkę paznokcia. Najmniejszy palec ma pełnić funkcję balastu. Wskazującym i środkowym palcem, regulujemy naprężenie. Natomiast serdeczny palec ma służyć nam do podtrzymania pilnika. Może wydawać wam się to skomplikowane, ale pamiętajcie, że trening czyni mistrza. 

Pilniki i ich rodzaje.

Do czego służą nam pilniki przy robieniu paznokci żelowych? Jakie są ich rodzaje i jaka ziarnistość jest najlepsza? Pilniki, zarówno proste, jak i typu banan służą przede wszystkim do obróbki rantu, czyli krawędzi i uzupełnień, gdy konieczne jest spiłowanie warstwy żelu. Jak dobrać pilnik do naszych potrzeb? Wybór zależy od ziarnistości, czyli tak zwanej gradacji. Szczegółowo mówiąc, jest to ilość ziarenek występujących na 1 centymetr kwadratowy. Im większa wartość, tym jego ziarnistość jest drobniejsza. Jakie są dostępne rodzaje pilników? Pierwszy z nich to pilnik banan. Stosuje się go przy opracowywaniu paznokci, zarówno naturalnych, jak i przedłużonych. Łukowaty kształt tego pilnika pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, szczególnie przy skórkach. Jego kształt dodatkowo chroni skórki paznokcia przed uszkodzeniami. Innym rodzajem pilnika jest pilnik prosty. Służy on do opracowywania paznokci naturalnych oraz przedłużonych. Pilnik prosty nadaje paznokciom pożądany kształt i długość. Jest to najbardziej uniwersalny pilnik. Kolejny typ, to pilnik w kształcie rombu lub też łódki. Jest on wyjątkowo wygodny w użyciu, szczególnie, gdy modelujemy krawędzie boczne. Służy on pracy przy naturalnych i przedłużonych paznokciach. Innym przydatnym pilnikiem podczas manicure, jest pilnik szklany. Jest to najlepszy z pilników. Służy do kształtowania sztucznych i naturalnych paznokci. Pamiętajmy jednak, że używając tego typu pilnika, musimy go najpierw zmoczyć w wodzie. Co więcej, musimy zachować odpowiednią kolejność używania pilników. Zaczynamy od najmocniejszego, a kończymy na najdelikatniejszym. Przed pierwszym użyciem pilnika, stępiamy jego krawędzie, żeby nie skaleczyć skórek.  Narzędzia do manicure- pilniki i ich ziarnistość.

Od ziarnistości pilnika zależy jego wybór. Czym jest ziarnistość? Jest to ilość ziarenek znajdujących się na 1cm kwadratowym pilnika. Im więcej takich ziarenek znajduje się na pilniku, tym jest on delikatniejszy. Zatem im mniejsza ziarnistość, tym pilnik jest większy i ostrzejszy. Przykładowe ziarnistości to:  pilnik prosty 100/100 (przydatny do uzupełnień); pilnik prosty 180/180 (najlepszy do naturalnej płytki paznokcia lub modelowania; może być stosowany zamiast bloku); pilniki o ziarnistości 80 – 100 stosowane są do skracania oraz piłowania sztucznych paznokci, nadania im wstępnego kształtu; pilniki o ziarnistości 150 stosujemy w celu wyrównania miejsca, w którym naturalna płytka paznokcia łączy się z gipsem, a także do piłowania górnej powierzchni przedłużonych paznokci; pilniki o ziarnistości 180 są doskonałe do ostatecznej obróbki masy żelowej czy też akrylowej. Stosować je można także do przygotowania naturalnej płytki paznokcia do paznokci żelowych. Na początku naszej przygody z paznokciami żelowymi, najlepiej kupić sobie dwa pilniki: prosty 100/180 i banan 100/180. Dzięki temu wypróbujemy sobie dwie ziarnistości i będziemy mieć porównanie.

Bloki polerskie, polerki i ich ziarnistość.

Do czego służą bloki i czym różnią się od pilników? W jakim celu stosuje się polerki? Tutaj poznasz odpowiedź. Bloki są bardziej delikatne od pilników i służą do matowienia, polerowania paznokci (bloki polerskie) lub po prostu do usuwania dużej warstwy akrylu czy też żelu.  Wykorzystujemy je do modelowania powierzchni tipsa, podczas obróbki wykańczającej manicure. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy bloków. Pierwszym z nich jest blok biały. Służy on do wykończeń i matowienia naturalnej płytki paznokcia. Bloki tego typu pokryte są chlorkiem glinu. Blok niebieski służy do polerowania (bardziej przydatny jest on w metodzie akrylowej). Jeśli chodzi o polerkę, to stosuje się ją w celu nadania ostatecznego połysku paznokciom oraz wyrównaniu drobnych nierówności czy rys, które mogą powstać podczas używania pilnika. Jaką ziarnistość polerki najlepiej wybrać? Wartości 240, 280, 320 oraz 460 są najlepsze dla polerek służącym to do polerowania i nadawania paznokciom połysku.