jak dbać o paznokcie naturalne oraz tipsy?

jak dbać o paznokcie naturalne oraz tipsy

Prezentujemy kilka podstawowych rad, jak dbać o paznokcie naturalne oraz tipsy podczas codziennych czynności, jak na przykład zmywanie naczyń, zakładaj rękawiczki. Paznokcie łatwo wchłaniają wodę i pęcznieją. Woda wypłukuje z nich keratynę, a paznokcie się kruszą. Dlatego ograniczaj kontakt z wodą na tyle ile się da.

Jeśli masz naturalne paznokcie, stosuj odżywki i preparaty do paznokci, na przykład:

  • Odżywka z witaminami
  • Odżywka wapniowa
  • Odżywka utwardzająca
  • Odżywka w lakierze z keratyną
  • Odżywka wzmacniająca płytkę paznokcia

Zawsze stosuj kremy ochronne, zarówno rano i wieczorem. Po każdym myciu rąk, dobrze jest wklepać w nie krem. Dzięki temu paznokcie i dłonie będą odpowiednio natłuszczone. Unikaj również suszarek do rąk. Wysuszają one ręce i paznokcie. Jeśli malujesz, zarówno paznokcie naturalne, jak i tipsy zawsze używaj bazę pod lakier. Dzięki temu lakier łatwiej się zmyje podczas jego usuwania. Warto też poczekać, aż wyschnie pierwsza warstwa lakieru, zanim nałożymy drugą. Inaczej lakier może się źle nakładać i powstaną bąbelki. Sprawdź, czy lakier nie zawiera formaldehydu albo toluenu, gdyż są one bardzo szkodliwe. Pamiętaj, zmywaj lakier z żelowych i naturalnych paznokci zmywaczem bezacetonowym. Nigdy nie zmywaj lakieru z paznokci żelowych zmywaczem z acetonem. Zniszczy on lub rozpuści masę żelową.

Dobrze jest kilka razy w tygodniu wcierać w tipsy oliwkę do paznokci. Dzięki temu będą bardziej sprężyste i nie będą się łamać. Doskonałe rezultaty przynosi również namaczanie paznokci w ciepłej (podgrzanej do 38 stopni) oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Paznokcie moczymy przez 20-30 minut.

Zniszczone żelem paznokcie, potrzebują czterech miesięcy na pełną regenerację. Aby ją wspomóc, stosuj bogatą dietę, wcieraj w płytkę odżywki i preparaty do paznokci oraz dostarczaj organizmowi suplementy witamin bogate w cynk, żelazo, magnez a także biotynę. Dobrze sprawdza się również witamina A+E w kapsułkach. Wyciskamy z nich olejek i smarujemy skórki. Zabieg ten powinno się stosować wieczorem.

Gdy dbamy o nasze paznokcie, nie zapominajmy o odpowiedniej diecie. Jedzmy produkty zawierające żelazo (natka pietruszki, szpinak, nasiona roślin strączkowych), białko (białko jajka, mleko, ser, ryż), wapń (żółtko jaja, nabiał),  krzem (świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze),  magnez (kakao, czekolada gorzka i słodka oraz migdały),  cynk (buraki, kapusta oraz kiełki pszenicy). Jeśli nasze skórki brzydko sterczą, powinno się je zmiękczać środkami na bazie witaminy C.